Društvo tabornikov Rod dveh rek Medvode (plaketa Jakoba Aljaža) - 2025
RDR, ki ima deset vodov, vsako leto izvede približno petnajst t. i. »akcij«, daljših aktivnosti za svoje člane, posamezni vodi pa se s svojimi mentorji – vodniki tedensko srečujejo v taborniški hiški v Preski. Dvakrat letno organizirajo letovanje za svoje člane, vsakič pa sprejmejo tudi netabornike, ki želijo ta svet šele spoznati: poleti tako izvedejo desetdnevni tabor, jeseni pa štiridnevno »jesenovanje«.
Trenutno RDR šteje približno sto aktivnih članov, od katerih jih je približno osemdeset odstotkov otrok – udeležencev, preostali pa so vodniki, animatorji in drugi člani vodstva. Najstarejši član aktivnega vodstva šteje sedemindvajset let, najmlajši šestnajst, prav vsi pa delajo prostovoljno. Večina članov društva prihaja iz občine Medvode.
V preteklih letih so s strani krovne organizacije – Zveze tabornikov Slovenije (ZTS) prejeli dve najvišji priznanji za organizacijo akcij: priznanje skavt Peter ter plaketo ZTS ob štiridesetletnici uspešnega delovanja. Rod spodbuja svoje člane, da so dejavni tudi na območju gorenjske regije (GOOT) in države (ZTS), kjer pomagajo pri organizaciji republiškega orientacijskega tekmovanja in vseslovenskega taborjenja ZLET. Poleg regijskih in državnih se udeležujejo tudi mednarodnih akcij v organizaciji WOSM (World Organisation of Scout Movement) in WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts), kot so Roverway, Jamboree in Smotra. Starešina rodu Anže Jenko je tudi starešina regijske organizacije – gorenjskega območja (GOOT). Na regijskih in državnih tekmovanjih redno dosegajo visoke uvrstitve.
Rod vsako leto organizira vsaj dve akciji zbiranja starega papirja, prihodki od njih pa pomagajo pri vzdrževanju in nakupu nove opreme za potrebe taborništva ali pri izobraževanju prostovoljcev. Iz participativnega proračuna so prejeli tudi sredstva za postavitev visokih gred in zasaditev sadnih dreves ob hiški, katerih plodovi so na voljo vsem občanom, ki se sprehodijo mimo. Vsako leto izdajo taborniško glasilo rodu – Kljukec.
Dobro sodelujejo z občinskimi zavodi, radi pomagajo na raznih občinskih prireditvah, sodelujejo tudi z osnovnimi šolami, kjer pripravljajo taborniške delavnice za učence v okviru tehniških dni.
Medvoški taborniki so se odlično izkazali tudi na področju zaščite in reševanja, saj so pomagali že pri več intervencijah, pravzaprav vsakič, kadar so bili poklicani na pomoč. Veliko so pomagali tudi pri odpravljanju posledic poplav leta 2023 in v akciji iskanja pogrešane osebe v maju 2024. Leta 2024 so za svoje delo prejeli tudi bronasti znak Civilne zaščite Republike Slovenije.
Taborniki v Medvodah torej ne predstavljajo le prostočasne dejavnosti za otroke, temveč s svojim delovanjem pripomorejo k lepši in boljši prihodnosti lokalnega okolja in skupnosti. Prav tako skrbijo za vzgojo, sobivanje z naravo, ozaveščanje občanov o pomenu varovanja okolja. Na nove generacije prenašajo uporabno in zanimivo znanje, spodbujajo udejstvovanje na športnem, kulturnem in prostovoljskem področju. S svojim znanjem in opremo so taborniki prav tako vedno pripravljeni priskočiti na pomoč."