Omejimo razmnoževanje komarjev
Poletje ne prinaša zgolj visokih temperatur z vročinskimi valovi, ampak tudi povečanje števila različnih insektov. Med najbolj aktivnimi in opaznimi pri nas so različne vrste komarjev. Samice se hranijo s krvjo ljudi ter toplokrvnih živali in lahko tudi prenašajo virusne bolezni. Za razmnoževanje komarjev zadostujejo že najmanjše količine stoječe vode. Kadar odprto vodo hranimo v bližini stanovanj tako lahko povzročimo hitro razmnoževanje komarjev, kar nam in sosedom onemogoča nemoteno gibanje po svojih vrtovih in krati spanec. Z mislijo nase in na svoje bližnje upoštevajmo nasvete za omejevanje števila komarjev in omejimo razmnoževanje komarjev.
Kako lahko sami omejimo razmnoževanje komarjev?
Za preprečevanje širjenja in povečevanja številčnosti komarjev je zelo pomembno, da v okolici svojih hiš, na njivah in pokopališčih:
- praznimo posode z vodo, ki jih ne uporabljamo, jih preobrnemo z dnom navzgor ali prekrijemo, pospravimo v zaprt prostor oziroma kako drugače preprečimo, da bi v njih zastajala voda;
- redno odstranjujemo predmete in odpadke (npr. avtomobilske gume, plastenke), v katerih se lahko zadržuje voda;
- praznimo in operemo podstavke cvetličnih lončkov;
- v vazah z rožami na pokopališčih vsak teden zamenjamo vodo;
- vodo tedensko zamenjamo tudi v posodah za zalivanje, napajanje živali in v drugih posodah na odprtem;
- očistimo zamašene strešne žlebove in talne kanale, nepredušno zapremo zadrževalnike vode, ki se jih ne da izprazniti (sodi, cisterne), ter pazimo, da se v ponjavah ne nabira deževnica.
Še posebej pomembno je, da se akciji zatiranja razmnoževanja komarjev pridruži čim več ljudi. Za preživetje komarjem zadostujejo že najmanjše količine stoječe vode.
Pogosta vprašanja in odgovore o zaščiti pred komarji najdete na spletni strani NIJZ.