ReKS - redefiniranje vloge krajevnih in vaških skupnosti
Občina Medvode je razdeljena na enajst krajevnih in dve vaški skupnosti. Vloga krajevnih in vaških skupnosti se je skozi čas spreminjala, še danes pa so skupnosti pri nas zelo različne in opravljajo različne vloge. Nekateri so celo mnenja, da so krajevne skupnosti ostanek preteklosti in tako slepo črevo lokalne samouprave. Verjamemo, da temu ni tako, in da se v njih skriva priložnost aktivnejšega sodelovanja krajanov in soodločanja o skupnih zadevah. Kakšna naj bo prihodnja vloga krajevnih in vaških skupnosti se bomo spraševali v okviru projekta ReKS – redefiniranje vloge krajevnih in vaških skupnosti.
Župan Nejc Smole je spomladi imenoval delovno skupino Občinske uprave Občine Medvode, ki bo bdela nad projektom, katerega želimo izpeljati v tesnem sodelovanju s člani svetov krajevnih in vaških skupnosti ter občank in občanov. V času, ko pripravljamo različne analize dela in organiziranosti skupnosti, smo se pred poletjem obrnili tudi na vse krajevne in vaške skupnosti. Pripravili smo anketne vprašalnike in vseh 13 krajevnih in vaških skupnosti zaprosili za poglobljeno razpravo s katero naj vsaka od skupnosti oblikuje skupne odgovore na zastavljena vprašanja. Odgovori bodo hkrati služili kot analiza obstoječega stanja in smerokaz do bodoče nove ureditve lokalne samouprave v Medvodah.
Kakšna je še vloga krajevnih in vaških skupnosti? Na katerem področju imajo pristojnosti preveč in na katerem premalo? Kako s financiranjem nalog v prihodnje? Bi sejnine pripomogle k večji aktivnosti? Kako izgraditi jasno in enostavno pot, ki bi občanu pomagala, da lahko svoje ideje pomaga izvesti tako v mikro-lokalnem kot tudi občinskem okolju? Veliko vprašanj se odpira in skupaj iščemo odgovore nanje.
V času razmišljanja po skupnostih si želimo, da vsaka krajevna oziroma vaška skupnost pripravi tudi posvet na to temo s svojimi krajani. Na kolegiju predsednikov krajevnih in vaških skupnosti, ki je potekal konec junija, smo se dogovorili, da bodo krajevne in vaške skupnosti odgovore pripravile do sredine septembra. Sledila bo analiza in dodatne razprave v različnih zasedbah in oblikah. Na podlagi skupnih odločitev bomo poiskali tudi pravne ter organizacijske rešitve s katerimi želimo postopoma uvesti spremembe v delovanju krajevnih in vaških skupnosti. Lotili se bomo prenove odlokov in tudi statuta Občine Medvode ter poslovnika občinskega sveta. Nekatere spremembe bomo verjetno lahko uvedli že v prihodnjem letu, druge pa bodo počakale do novega mandata.
Že ob koncu preteklega mandata so mnogi ugotavljali, da čas po epidemiji pušča posledice na celotni družbi in tudi področje delovanja v lokalni samoupravi ni nobena izjema. Zato so se še okrepila razmišljanja ali lahko kakorkoli pripomoremo k temu, da ta trend obrnemo – da torej v čim večji meri še širše odpremo vrata delovanju v lokalni skupnosti slehernemu občanu.
Kakšne bodo torej krajevne in vaške skupnosti prihodnosti? Verjamemo, da bomo skupaj prišli do pravega odgovora.