V Medvodah pijemo kakovostno vodo
Mesto Medvode se s pitno vodo oskrbuje iz vodovodnega sistema Medvode, ki je največji vodovodni sistem v naši občini in iz katerega se oskrbujejo naselja: Dol, Goričane, Ladja, Medvode, Rakovnik, Vaše, Verje, Vikrče, Sora, del naselja Smlednik (Brezovec), Spodnje in Zgornje Pirniče, Spodnja in Zgornja Senica, Zbilje. Viri pitne vode za vodovodni sistem Medvode so vodnjaki, zgrajeni v peščeno-prodnih (vodnjaka na Svetju) in razpoklinskih vodonosnikih (vodnjaka v Preski in vodnjak v Zavrhu). Upravljavec vodovodnega sistema Medvode je Javno podjetje VOKA SNAGA.
Z razvojem tehnologije in standardov je javna oskrba z vodo vedno bolj regulirana in nadzirana, mnoge parametre upravljavec vodovodnega sistema lahko spremlja tudi na daljavo. Pri rednem vzorčenju pitne vode je upravljavec letos dvakrat (prvič februarja in drugič aprila) zaznal minimalno prisotnost koliformnih bakterij na vodnjaku Preska 3 (v enem primeru 1 in drugem primeru 2 cfu/100 ml). V obeh primerih je upravljavec nemudoma uvedel preventivno kloriranje oziroma dodajanje natrijevega hipoklorida (NaClO). O vseh ukrepih ste uporabniki in javnost transparentno obveščeni z obvestili na spletni strani Javnega podjetja VOKA SNAGA in z obvestili, če so naročeni na obveščanje z e-pošto in SMS. Na obveščanje se lahko naročite na povezavi: https://www.vokasnaga.si/voka-elista-prijava.
Klor v pitni vodi povzroča spremenjene organoleptične lastnosti pitne vode, ki so moteče za nekatere uporabnike, ki doslej vonja po kloru niso zaznavali. Pitna voda vodovodnega sistema Medvode se od 18. 4. 2025 dalje klorira neprekinjeno zaradi občasne prisotnosti koliformnih bakterij v pitni vodi, ki izvirajo iz vodnjaka, ki doprinaša glavnino načrpane vode v Preski. Pojava koliformnih bakterij ni možno napovedati vnaprej, najverjetnejši vzrok pa je v vseh primerih isti, to je nenadno črpanje količin podzemne vode, v kateri se bakterije nahajajo. K ukrepom, pa čeprav obstaja zgolj sum na neskladnost, v primeru potrjenih neskladnosti ali zdravstvene neustreznosti pa sploh, je upravljavec vodovoda zavezan z zakonodajnimi predpisi.
Vrtina Preska 3, ki je stara okrog 20 let, je ključna za oskrbo prebivalcev velikega dela občine, pregled in vzdrževanje vrtine oziroma druga opravila pa niso izvedljivi vse dotlej, dokler v vodovodni sistem ne bo vključen nov vodnjak. Obstaja verjetnost, da so se v vrtini vzpostavile obloge zaradi korozije materiala in prisotnosti spojin naravnega izvora, ki povzročajo občasno prisotnost koliformnih bakterij. Občina Medvode je 17. marca letos objavila javno naročilo za izdelavo vrtine Preska 4. Predmet javnega naročila je izdelava vrtine Preska 4, s katero se bo zagotovilo varno oskrbo s pitno vodo v primeru izpada ali vzdrževalnih del na vrtini Preska 3. V začetku maja smo izbrali izvajalca, to je podjetje GEO-HIDRO d. o. o., ki bo vrtino izvedlo za 161.603 evrov (z DDV). Izvajalec je že naročil potrebne materiale, dela pa bo začel v prihodnjem mesecu. Ko bo vrtina Preska 4 vključena v omrežje, upamo na izboljšanje razmer do take mere, da kloriranje ne bo več potrebno. Z vključitvijo novega vodnjaka bo vodovodni sistem Medvode obratoval bolj varno, saj trenutno sistem za del naselja v Preski nima rezervnega vodnega vira. V primeru okvare črpalnega agregata, za zamenjavo katerega je potrebno vsaj 2 dni, ni mogoče nadomestiti potreb po pitni vodi drugače, kot s prevozi z gasilskimi cisternami, prav tako bi bilo treba omejiti uporabo pitne vode.
Povsod, kjer se občasno ali stalno voda obdeluje (klorira), se občani na upravljavca obračajo z vprašanji o tem ukrepu. Pri tem poudarjamo, da so količine dodanega natrijevega hipoklorita nižje od predpisanih najvišjih vrednosti (odrejena koncentracija prostega klora po pripravi je 0,08 – 0,13 mg/L, priporočena koncentracija prostega klora pa je do trikrat višja in znaša 0,3 mg/l).
Tako upravljavec, kot tudi Občina Medvode, si prizadevamo, da bi bilo takšnih ukrepov čim manj. V mnogih drugih slovenskih občinah je ta ukrep sicer v veljavi ves čas, po podatkih NIJZ se v Sloveniji dezinfekcija izvaja na več kot 2/3 oskrbovalnih območij. Občina Medvode v sodelovanju z upravljavcem ves čas vlaga v obnovo in modernizacijo vodovodnih omrežij in z različnimi ukrepi skrbi za kakovostno pitno vodo. V nekaterih primerih gre za obsežna vlaganja, za katera je potrebna priprava ustrezne dokumentacije, kar terja svoj čas. Na kakovost pitne vode vpliva veliko različnih dejavnikov, v zadnjih letih je vedno bolj aktualno zmanjševanje vodnih zalog v poletnih mesecih zaradi zmanjševanja količine padavin. Možni razlogi za slabšo kakovost so tudi netesnost vodovodnega sistema, okvare in vodne izgube, netesnost in posledična tehnična in zdravstvena neustreznost vodovodnih objektov, neustreznost izvedbe črpalnih vodnjakov, neustrezno količinsko in kakovostno stanje vodnih virov in drugo.
Javno podjetje VOKA SNAGA je delež mikrobiološko neskladnih vzorcev vodovodnega sistema Medvode s številnimi opravili v preteklih dveh letih, kot so izločitev neustreznih vodovodnih objektov iz obratovanja, zmanjševanje deleža vodnih izgub in popravilo okvar na prioritetnih območjih, zamenjavi opreme na črpališčih, vzpostavljanju ustreznega nadzora nad delovanjem objektov in naprav, vzpostavitev optimalnega režima delovanja, vzpostavitev hidravličnega modela vodovodnega sistema kot orodja za podporo odločitvam, znižali iz 10,6 % v letu 2022, ko so sistem prevzeli v upravljanje, na 5,5 %.
Analize pitne vode na javnih vodovodnih sistemih opravlja in javno objavlja na svoji spletni strani upravljavec vodovoda. Analize pitne vode vodovodnega sistema Medvode so dosegljive na: https://www.vokasnaga.si/jp-voka-snaga/pitna-odpadna-voda/kaksno-vodo-pijemo/vodovodni-sistemi-v-obcini-medvode/medvode.
Več informacij o kloriranju pitne vode najdete na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Poziv k varčni rabi pitne vodePadavin na našem območju v mesecu juniju je bilo zanemarljivo malo, visoke temperature in pomanjkanje padavin pa je napovedano tudi za začetek julija. Občanke in občane zato ponovno opominjamo, da zaloge pitne vode niso neomejene, zato vas pozivamo k varčni rabi pitne vode.
Na kakovost pitne vode v veliki meri vplivamo ljudje s svojimi (ne)primernimi ravnanji z odpadki. Verjetno je odveč opozorilo, da vsakršno odlaganje odpadkov v naravno okolje ali spuščanje odpadnih vod v naravo lahko ogrozi zaloge pitne vode.
Skrbno ravnanje upravljavca vodovodnega sistema nam zagotavlja, da v Medvodah pijemo pitno vodo, ki je zdravstveno ustrezna in skladna z določbami zakonodaje.